Tipy na výlety

Klášter Rosa coeli v Dolních Kounicích

Autor: Petr Kubata, vloženo 08.09.2013 11:52:36

Klášter Rosa coeli v Dolních Kounicích
Při nedávném výletu na jižní Moravu jsem navštívil Dolní Kounice, všichni asi znají rozsáhlý Kounický hrad, mým cílem ale byla zřícenina klášteru premonstrátek Rosa coeli. Nenápadný, dobře schovaný a o to více zajímavý objekt s bohatou a pohnutou historií.

Klášter Rosa Coeli  (Růže nebeská) byl založen v roce 1181 Vilémem z Pulína jako podmínka klatby, která na něj byla uvalena papežem za plenění a pustošení rakouských klášterů a kostelů. Musel tak učinit pokání a postavit klášter alespoň pro 100 panen. V tomto klášteře jich ale bylo  jenom o něco málo přes 10. První sestry premonstrátského řádu sem přišly o dva roky později - v roce 1183 i se svým proboštem Petrem z Louňovic.

V roce 1423 byl klášter husitskými vojsky vypleněn a zapálen. Po požáru byla obnažena klenba, která se v důsledku povětrnostních podmínek zřítila. Chrámová loď byla poté zakryta pouze trámovým stropem a původné klenba již nebyla nikdy obnovena. Na počátku 16. století, po nástupu nového probošta Martina Göschla, nastal velký úpadek kláštera. Probošt Göschl, který měl také hodnost světícího  biskupa olomouckého, přestoupil k luterskému vyznání a oženil se  s jednou z místních jeptišek. Roku 1526 Göschl utekl do Mikulova k novokřtěncům, poté však v Praze podstoupil útrpné právo a nakonec zemřel v olomouckém vězení. Zbylých 11 řeholnic si zvolilo nového probošta, kněze Jana, ale jejich nadále trvající neřestný život přiměl okolní obyvatelstvo k přepadení kláštera. Jeptišky se pak rozutekly po království a chrám byl částečně zpustošen a zneuctěn. Opuštěného kláštera s celým panstvím se v roce 1527 ujaly Moravské zemské stavy, které je následně předaly českému králi Ferdinandu I. Habsburskému. Ferdinand panství nejprve zastavil a nakonec roku 1537 prodal Jiřímu Žabkovi z Limberka, který si Dolní Kounice zvolil za své hlavní sídlo. Nechal nákladně přebudovat bývalý klášterní hrad a opravil klášterní chrám, ve kterém zřídil rodinnou hrobku. Za dalších majitelů však klášter pozvolna pustnul.

O obnovu opuštěného kláštera se pokusili premonstráti ze strahovského kláštera. V roce 1698, po několikaletém složitém jednání, budovu odkoupil od tehdejšího majitele panství Ferdinand z Ditrichštejnu. Již v roce 1699 upravili bývaklou kapitulní síň na kapli a směrem k řece nechali postavit novou barokní budovu konventu. V následujcích letech byla renovována křížová chodba a opravoval kostel. V přízemí křížové chodby byla dvě zřícená klenební pole obnovená z cihel tak, aby napodobovala původní architekturu. Jde tedy o jeden z nejstarších projevů mapátkové péče u nás. V roce 1703 byl nově zastřešený kostel znovu vysvěcen. V témže roce však zasáhl Dolní Kounice obrovský požár, který zničil i zrestaurovaný klášter. Poté byla opravena již jen budova konventu, kostel byl ponechám jako zřícenina. Strahovští premonstráti se dalších pokusů o obnovu vzdali a roku 1808 prodali klášter i s kostelem zpět dolnokounickému panství. Od té doby se budovy začaly definitivně měnit ve zříceniny.

Několik tajemných zajímavostí

  • V západní zdi křížové chodby byla údajně zaživa zazděna jeptiška, pravděpodobně za to, že se stýkala s muži.
  • Uprostřed rajské zahrady je zasypaná studna. Na jejím dně prý sedí zlatá kachna na stříbrných vejcích a jednou do roka jedno snese. Studna ústila do do podzemních chodeb, které vedly do okolních klášterů, kostelů, na zámek, do okolních obcí a jedna měla vést údajně až do Vídně. Chodby měly být tak veliké, že by jimi projel kočár s koňmi.
Prostory kláštera v minulosti také posloužily filmařům ... Kulisy kláštera můžete vidět v pohádce O statečném kováři nebo v epizodě Poslední soud oblíbeného seriálu Četnické humoresky

Fotogalerie zříceniny kláštera Rosa coeli, další zdroje: Wikipedia.

RSS

Vyhledávání

 

Vítejte v Těšínově!

Těšínov

Těšínov je malá vesnička bez typické jihočeské návsi v údolí říčky Stropnice, tvořená starými zemědělskými usedlostmi a chalupami, řídce postavenými převážně z jedné strany dříve důležité cesty vedoucí z Třeboně k Novým Hradům.

 

© 2012 - 1218, Petr Kubata | Dodavatel webu Unipex CZ | Zdroj ilustračních obrázků: FREEIMAGES